loader image

Arapapıştı Kanyonu

  /  Arapapıştı Kanyonu

Arapapıştı Kanyonu

Bu eşsiz kanyon; Denizli, Muğla ve Aydın sınırları içerisinde bulunan, Kemer Barajını besleyen Akçay’ın binlerce yıllık aşındırması ile oluşmuştur. Yüksekliği 385 m, kanal uzunluğu ise 6 km. Suyun en derin noktası ilkbaharda 60 metreye ulaşıyor. Bu sayede kanyonda her kıyıya ve köşeye gidebilme imkânı bulabilirsiniz.

Kanyonun en önemli özelliği ise Persler tarafından inşa edildiği anlaşılan ve 2500 yıl öncesine dayanan kaya mezarlarıdır. Bunun yanı sıra Roma-Bizans döneminden kalma gizli manastırlar, tarihi üç kuleli Kör Teke Kalesi ve mağaralar da kanyonun tarihi zenginlikleri arasında bulunuyor.

Kanyon aynı zamanda bazı balıkçıl kuş türlerine de ev sahipliği yapmakta. Kanyona gelen misafirleri gezdirmek için kullanılan tekneyle yol alırken bu kanatlılardan birkaçıyla karşılaşmamak mümkün değil.

 

Seyir tepesine çıktığınızda karşınızda kıvrım kıvrım yeşil, mavi, turkuaz karışımı rengi ile uzayıp giden bu yemyeşil, harika doğa oluşumunun içinde yol almak hem ruhunuza hem gözünüze ilaç gibi gelecek.

Benzer İçerikler

Sosyal Medyadan Bizimle İletişime Geçin!
error: Content is protected !!