Dünya Tatlarına üç hediye

Çine Köftesi, Çine Çayı Balığı ve Madran Yayık Ayranı

 

Çine Köftesi

İlçemizin meşhur tatlarından birisi. Çine’ye has baharatlarla tatlandırılan, bol yağlı kıymayla yapılan Çine köftesi, lezzetli tadıyla vazgeçilmezlerinizden olacak.

Üretiminde Çine ilçesindeki dağlarda ve meralarda yetiştirilen sığırların etlerinin kullanılır ve kendine has üretim metodu ile hazırlanır.

1930’lardan bu yana yalnızca Çine’de yapılan, 20. yüzyılın sonlarına doğru Ege Bölgesinde ve bağlı olarak tüm Türkiye’de, hatta dünyada adı duyulmaya başlanan Çine Köftesi 2018’de Aydın’ın coğrafi işaretli ürünleri arasında yerini almıştır.

Çine Çayı Balığı

 

 

Çine Çayı Balığı, Çine Çayı’na özel Bıyıklı Kaya Sazanıdır.İskeletinden başka kılçığı olmayan, aynalı sazan gibi yumuşak ve kendine özgü bir tadı olan bu balığı yiyen tekrar yemek için fırsat yaratıyor.

Çine Çayı Balığını (Bıyıklı Kaya Sazanı) diğer balıklardan ayıran özelliği yetiştiği ortam ve pişirilme yöntemi. Çine Çayı Vadisi doğal florasını koruyabilmiş, sanayiden ve sanayi atıklarından uzakta olması suyunun temiz kalmasını sağlamış. O nedenle yetişen balıklar doğallığından bir tat kaybetmiyor. Ustalar “Çine Çayı Balığı bol zeytinyağında pişirilir” der.

 

 

Madran Yayık Ayranı

 

 

Bu ayran, Çine Dağlarında doğal ortamda yetişen hayvanların sütlerinden elde edilen yoğurttan Madran Memba Suyu eklenerek yapılan bir ayran.

Yayık ayranı her yerde yapılır ama içinde Madran dağlarının kokusu, Madran Dağının Memba Suyu her yerde olmaz. “Madran Yayık Ayranı” bir asırdır bilinen, tadına doyulmayan bir lezzettir.

 

 

Benzer İçerikler