Tarihi Eser Zincirli Han

Tarihi Eser Zincirli Han

Zincirli Han, Aydın’ın 1708 yılında külliye olarak inşa edilmiş, yıprandığı zaman içinde restoresi yapılarak otele ve restorana dönüştürülen tarihi bir eser.

 

ZİNCİRLİ HAN'IN TARİHİ

Bir bölümü şimdiki Zincirli Han olan Nasuh Paşa Külliyesi, 1708 yılında Aydınlı Osmanoğlu Nasuh Paşa tarafından inşa edilmiş. 1922 yılında Yunanlılar'ın Aydın'ı işgali sonrası külliyenin yıkılmasının ardından 1881 yılından beri korunmaya alınan ve restore edilerek halkın kullanımına açılan Zincirli Han, yenilenme süreci geçirmesine rağmen tarihi dokusunu korumayı başarıyor.

Nasuh Paşa Külliyesi, yolcuların konaklaması için ticaret amacıyla inşa edilen kagir ve ahşaptan yapılan bir yapı. Ortasında büyük bir avlu bulunan külliye, Nasuh Paşa tarafından küçük bir mescit, medrese, han ve hamamdan oluşan bir külliye olarak yaptırılmıştı.

 

 

   

 

Zincirlihan 2 bölümden oluşuyor. Bunlardan ana bölüm, dikdörtgen planlı ve iki katlıdır. Bu bölümün caddeye açılan kapısı üzerinde 1708 yılında yaptırıldığı yazılıdır. Moloz taş ve tuğla ile yapılan hanın tonozla örtülü sivri kemerli girişi iç avluya açılmaktadır. Avlunun birinci katında 18, ikinci katında da 27 odası vardır. Ahşap örtülü odalarda ocaklar ve dolap nişleri bulunmaktadır. Avlunun güneydoğusundaki bir koridordan hanın ikinci bölümüne geçilir. Buradaki cadde üzerinde sivri tuğla kemerli 3 dükkân bulunmaktadır. Bu bölümlerde yolcuların hayvanları ve arabaları için ayrı bölümler vardır. Külliyenin batı ucunda, medresenin yanında enine iki bölümden oluşan hamam yer almaktadır.

 

OTEL ZİNCİRLİ HAN RESTORAN

Zincirli Han’ın bir kısmı restoran hizmeti verirken bir kısmı da otel olarak misafirlerini ağırlıyor. Tarihi dokunun devamı niteliğini taşımak ve bütünlük oluşturmak için hanın iç tasarımında yalınlığa gidilerek otelin odaları lüksten uzak dizayn edilmiş. Bu nedenle demir karyola yataklar, eskitilmiş ahşap dolaplar kullanılıyor.

Yaklaşık 100 kişinin aynı anda ağırlanabildiği restoran bölümünde geleneksel Türk mutfağının yanında Ege mutfağının vazgeçilmez eşsiz lezzetleri de yer alıyor. Han da özel organizasyonlar ile toplu yemek davetleri düzenlenebiliyor.

Tarihi atmosfer de avluda ve restoran bölümünde bir öğle molası verebilir; ahşap merdivenler ve tahta taburelerle günün kahvesini yudumlayabilirsiniz.

 

   

 

 

 

 

Benzer İçerikler