Daha Fazlası

A’den Z’ye Dünya Kenti KUŞADASI

ADAGÖL


Kuşadası’nın görülmeye değer doğal alanlarından biri olan Adagöl, mesire ve spor alanı olarak düzenlenmiştir.

 


BAHÇECİK BOĞAZI


11 kilometrelik, 1. Etap Değirmendere - Efes Su Yolu’nun kalbini oluşturmaktadır. Yürüyüş ve bisiklet sürüşleri ile birlikte botanik ve kültür gezisi, foto safari, kuş gözlemi gibi olanakları buluşturan rota, Adamotu Boğazı Su Kemeri ve Didar Kemeri gibi tarihi yapıların yanı sıra, yaklaşık 43 kilometre uzunluğundaki antik su sisteminden parçaları barındırmaktadır.

 UÇAK RESİFİ


Dünyanın en büyük uçak batıklarından biri olan ve uzunluğu 54, kanat genişliği 44 metreye ulaşan Airbus A300 yolcu uçağı, Kuşadası’ndaki dalış turizminin cazibesini arttırmak amacıyla batırılmıştır.


ÇALIKUŞU KÜLTÜR EVİ


Yazar Reşat Nuri Güntekin’in meşhur “Çalıkuşu” romanının kahramanı Feride Öğretmen’in kaldığı ev olarak tanınmaktadır. İlçedeki bir diğer buluşma adresi ise periyodik aralıklarla yazar, şair ve sanatçı söyleşilerine ev sahipliği yapan Kuşadası Kültür Merkezi.

 

 

ESKİ TABAKHANE BİNALARI


Kuşadası’nın kent belleğinde çok önemli bir yeri olan tabaklık zanaatı, 2000’li yılların başına kadar ilçemizde varlığını sürdürmüştür.
Kurumadan ve bozulmadan deriyi işleme terbiye etme mesleği olan tabaklık, Kuşadası’nda makine ve kimyasal kullanılmadan icra edilmiştir. İlçemizdeki Eski Tabakhane Binaları ise günümüzde restore edilerek turizme kazandırılmıştır.FINDIKLI KALE


Samsun Dağlarının eteklerindeki Bizans kalesi, Kuşadası Körfezi’ne hâkim bir noktada, yaklaşık 600-700 metre yükseklikte kayalık bir tepe üzerine kurulmuştur. Plajının güzelliğiyle ünlü Davutlar’ın güneyinde kalan kale, teraslar şeklinde alçalarak uçurumların kıyısına ulaşmaktadır.


HAMAMLAR


Kuşadası’nın tarihi merkezini süsleyen iki hamamdan söz etmek istiyoruz sizlere. Kaleiçi Hamamı, Öküz Mehmet Paşa tarafından 17. yüzyılda kervansaray ile birlikte yaptırılmıştır. Camiatik Mahallesi Yıldırım Caddesi’nde, 1618 yılından kalma Hacı İbrahim Camii’nin kuzeyinde kalan Tarihî Belediye Hamamı ise kadın ve erkekler için ayrılmış iki bölümden oluşmaktadır.İBRAMAKİ SANAT GALERİSİ


2009 yılında Kuşadası Belediyesi tarafından restore edilen, ilçemize özgü bu karakteristik bina, 2010 senesinden bu yana sanat galerisi olarak hizmet vermektedir.


MARİNA


Yatçılık, yelkencilik ve mavi yolculuk turizmi açısından önemli bir potansiyel taşıyan Kuşadası’nda, Marina Bölgesi deniz tutkunlarına ihtiyaç duyabilecekleri her türlü hizmeti sunmaktadır. Kuşadası Marina, yat ve yelkencilerin yurt dışı giriş - çıkış ve pasaport kontrolü gibi işlemleri yaptırabilecekleri, ülkemizin önde gelen modern marinalarındandır.


PYGELA ANTİK KENTİ


Aka ordusunu Troya Savaşı’na götüren Miken Kralı Agamemnon’un kâhinlerin tavsiyeleri üzerine askerleriyle birlikte tedavi olmaya geldiği yerdir. Efsanevi komutana şifa verdikten sonra ünlenen antik şehir, adını Yunancada “kalça” anlamına gelen Pyge kelimesinden almıştır. Dünyadaki en eski sağlık şehirlerinden biri olarak bilinir.

Benzer İçerikler