Eski Doğanbey Köyü

Eski Doğanbey Köyü


Söke ilçe merkezine 22 km mesafede bulunan ve ilk yerleşim izleri MÖ 7. yüzyıla tarihlenen Eski Doğanbey köyünde, 1924 yılındaki mübadele dönemine kadar Rumların yaşadığı biliniyor.

 

      

  

 

Geçmişte Domatia adıyla tanınan Eski Doğanbey, mübadele sonrası Balkanlardan gelen göçmenlerin yerleşmesiyle Türk köyü haline gelmiş. Rum ve Türk mimarisinin zarif örneklerini taşıyan köy, günümüzde mimari bir açık hava müzesini andırıyor.

Son yıllarda yerli - yabancı dizi ve film çekimleri nedeniyle doğal bir sinema platosuna dönüşen köy, koruma altında olup, yeni yapılaşmaya izin verilmiyor.

 

 

         

 

 

Doğanbey Ziyaretçi Tanıtım Merkezi


Eski Doğanbey köyünde, 1890 yılında hastane olarak inşa edilen bina, daha sonra bölgede yaşayan Rum vatandaşlarımız tarafından okul olarak kullanılmış. Mübadele döneminde hasara uğrayan bina, millî parka tahsisi edilmesinin ardından, 1992 yılında orjinal haline sadık kalınarak, yeniden yapılmış.

2004 yılında bölgenin yaban hayatının tanıtıldığı bir ziyaret merkezine dönüştürülen yapıda, başta kuşlar olmak üzere çeşitli hayvan türleri hakkında bilgiler veriliyor.

 

 

Benzer İçerikler