Daha Fazlası

Doğanın Kucağında Bahçeköy Şelalesi

Karacasu ilçesine bağlı Yenice Mahallesi sınırları dâhilinde yer alan Bahçeköy’de, köy merkezinin dört kilometre güneyinde yer alan şelale, Karıncalı Dağı’nın eteklerinde yer alır. Yaklaşık 20 m yükseklikten akan şelalenin önünde mesire alanı mevcuttur. Fotoğraf tutkunlarına benzersiz enstantaneler sunan bu tabiat harikası, Bahçeköy Şelalesi Çağlayan Tabiat Parkı bünyesinde yer almaktadır.

 

 

Oksijen Deposu Yaylalar

 

 

Âdeta ruhunuzu ve bedeninizi yenileyen tertemiz havası, etkileyici kırsal Ege peyzajı, ömür uzatan kaynak suları, huzur dağıtan mesire alanları ve doğanın mimariyle dansını görmek isterseniz uğrayacağınız durak, Karacasu yaylaları olmalıdır. El değmemiş doğasıyla bir oksijen çadırı vazifesi gören Karacasu yaylaları, özgün evleri, çay bahçeleri ve mesire alanlarıyla ziyaretçilerini ağırlamaya devam etmekte.

 

 

Organik Lezzetler


Karacasu, tarihi öneminin yanı sıra, tarımsal kaynaklı ekonomik bir yapıya sahiptir. İlçemizde elma, zeytin, zeytinyağı ile nar en çok rastlanan ürünlerdir. Organik ve katkısız üretim neticesinde elde edilen yerel tatlara başka yerde rastlamak zordur. Karacası üretimi mahsullerin bu denli rağbet görmesi, ürünlerin doğal kaynak sularıyla sulanıp ilaçsız yetiştirilmesi ve yörenin bol oksijenli havasından kaynaklanmaktadır.

 

Deri Ürünleri

 

 

Karacasu ilçemizin diğer önemli ve tarihi uğraşlarından biri de dericiliktir. Yörede, dericiliğin hammaddesi olan palamudun bolca yetişmesi ve küçükbaş hayvancılığın ilerlemiş olması, ilçemizde tabakhanelerin açılmasını mümkün kılmıştır.
Sadece Türkiye’de değil, aynı zamanda yurt dışındaki ünlü ayakkabı firmalarına da deri imalatı yapan ilçemizdeki deri işletmeleri, geçmişte ülke ekonomisine önemli katkıları bulunmuştur.
İlçemizde köklü bir geçmişe sahip olan ve önemli bir kültürel değer olarak varlığını sürdürmeye çalışan dericilik mesleğinin ve yörede üretilen vaketa-sahtiyan derilerinden yapılan çeşitli ürünlerin yaşatılması, gelecek kuşaklara aktarılması, ulusal ve uluslararası düzeyde çeşitli disiplinlere kaynaklık etmesi ve tanıtımın yapılmasına katkı sağlanması amacıyla çalışmalar sürdürülmektedir.

 

Demir Eşyalar

Karacasu denildiğinde akla ilk gelen mesleklerden olan demircilik, ilçemizde çok eski zamanlara dayanan ekonomik ve kültürel bir faaliyettir. İlçemizde usta - çırak esasına dayalı üretim hâlen devam etmektedir.

Karacasu, antik dönemlere kadar uzanan demircilik faaliyeti ile bugün de tarım aletleri, bıçak, nacak, balta ve hediyelik eşya üretimi yapmaktadır.

Son yıllarda Karia Zeus’un simgesi olan çift yüzlü balta “labrys” ile tek yüzlü balta olan “teber”in yurt dışından talep görmesi, üretimin yönünü değiştirmiştir. Demirciliğin sınır aşması, bu mesleğin geleceği için de çok önemli bir adımdır. Karacasu'da kol gücüyle dövülen demirlerin yıllarca ilk günkü gibi kullanılabildiğini görebiliriz.

 

 

Benzer İçerikler