Sümerbank

Görkemli Bir Kültür Kompleksine Doğru; Sümerbank Müzesi


1937 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve ilçemizin meşhur basmalarını üreten Sümerbank Fabrikası, sadece Nazilli ve Aydın için değil, Türkiye için önemli bir marka değeri taşıyor.

Kitabı yazılacak, filmi çekilecek fabrika” olarak tanımlanan tarihî mekânda, 55 bin farklı desende basma üretilmiş. Bunların tamamı orijinal, fabrika işçileri tarafından yapılmış olağanüstü desenler…

Sümerbank Nazilli hem sosyal ve kültürel açıdan çok değerli bir yer hem de insani değerler açısından da bir üretim merkezi. Öyle ki sanayi literatüründe sosyal fabrika olarak geçiyor.

Burada sadece tekstil alanında üretim yapılmamış, aynı zamanda sosyal - kültürel alanda işçilerin ve ailelerinin yetiştirilmesi ve geliştirilmesi sağlanmış. Sümerbank faaliyette olduğu dönemde çalışanlarını eğitiyordu. Bu anlamda bir okuldu.

Atatürk’ün mirası Nazilli Basma Fabrikası, günümüzde Adnan Menderes Üniversitesi’ne (ADÜ) bağlı bir kampüs. Bugünlerde fabrikanın kuruluş felsefesine uygun bir kültür kompleksi oluşturuluyor. Burada, Türkiye'nin en büyük endüstri müzesi kurulacak. Müzede bir mamulün üretimi, işlenip basma olarak nasıl ortaya çıktığı gösterilecek.

 

       

Sümerbank sadece basma üreten bir fabrika değil, kendi teknik ihtiyaçlarını da üreten bir fabrika olmuş. Marangozhane, dökümhane fabrikanın içinde yer almış. Burada üretilmiş mamullerin Sümerbank Müzesi’nde sergileneceği kültür kompleksine güzel sanatlar fakültesinin bazı bölümleri de taşınacak.

Ayrıca müzenin yanı sıra, bir araştırma merkezinin kurulması da hedefleniyor. Buraya gelen araştırmacılar, Sümerbank'la ilgili çalışmalar yapabilecek, fabrikamız Türkiye'nin ekonomi tarihi açısından önemli bir değer olacak.

 

     

 

 

 

 

Benzer İçerikler