Bağarcık Latmos Doğa Şenliği

Rüya Gibi: Bağarcık Latmos Doğa Şenliği

 

Antik Karya yolunun güzergahı olan Aydın Koçarlı ilçesi Bağarcık köyünde, fıstık çamı ormanları içinde Latmos’un zirvesine kampınızı atarak gece gökyüzünün eşsiz güzelliğine şahitlik yapabilirsiniz. Kamp alanı içinde bulunan Zeus Tapınağı’nı gezebilir ve antik yollardan Helenistik dönemden kalan kaleye gidebilirsiniz. Burada yapacağınız gezide sizlere 550 milyon yıllık değişik kayaç yapılar eşlik edecek. Florası ve faunası ile oldukça zengin olan Latmos (Beşparmak) Dağı’nın ihtişamında, fıstık çamlarının kokusu altında kamp yapabilir, doğanın tadını çıkararak eşsiz seyir zevkine ulaşabilirsiniz.

 

 

   

 

 

Aydın Koçarlı Bağarcık Köyü Baskı Düzündeki Kamp alanında su ve wc mevcut. Bağarcık Köyü ile kamp alanına 600 m yürünerek ulaşılmaktadır.

 

Beşparmak Dağı (Latmos), Bafa Gölü'nün doğusunda, Batı Menteşe Dağları sisteminde yer alan, Aydın ve Muğla topraklarına yayılan dağın en yüksek yeri 1375 m ile Tekerlek Tepe'dir. Arkeolojik olarak çok önemli olan dağ, Neolitik dönemden Osmanlı'ya kadar izler taşır. Yakın zamandaki önemli prehistorik keşiflerden olan kaya resimleri M.Ö 6.000-5.000 yıllarına tarihselleşmektedir. Tespit edilen 170 resimde av ve hayvanlar yerine, çoğunlukla insan çizilmiştir. İnsanlar tek tek değil, aileyi anımsatacak şekilde çizilmiştir. Bu kaya resimleri resim dili ve konusu açısından dünya kaya resimleri arasında önemli bir yere sahiptir.

 

 

         

 

 

 

 

Benzer İçerikler