Tarihî Rum Evleri

Tarihî Rum Evleri


Söke'nin en eski yerleşimi olan Kemalpaşa Mahallesi, Cumhuriyet dönemi öncesi Rum Mahallesi olarak tanınmış. 1770'li yıllardan itibaren varlıklı Rum ailelerinin ikamet ettiği mahallede, o dönemin sakinleri tarafından ustalıkla yaptırılmış pek çok tarihî konut göze çarpıyor.

Bugün ayakta kalan 54 konut, 2001 yılında İzmir 2. Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından koruma altına alınmış.

Mahallenin en gözde yapılarına gelince... Kemalpaşa Camisi'nin hemen arkasında kalan Nuh Bey Konağı, Kurtuluş Savaşı yıllarında Söke’de yaşayan Doktor Perikli ve ailesinin konutu olarak kullanılmış.

Eski Rum mimarisinin güzel örneklerinden birini sergileyen konak, mübadele yılları sonrası ise Söke'nin önde gelen isimlerinden Nuh Ökdem ve ailesine tahsis edilmiş.

İkinci yapımız olan Uzbek Konağı, Kemalpaşa Mahallesi'nin en zarif evlerinden biri olarak tanınıyor. Konağın ilk sahibinin Rum asıllı Kalenço isimli, varlıklı bir bey olduğu ve bu evi kızına düğün hediyesi olarak yaptırdığı biliniyor.

Bir sonraki adresimiz olan Akkoyun Evi, tuğla örgüsü duvarları, bahçedeki erken dönem ocağı ve giyotin tipi pencereleriyle yöreye özgü Türk - Rum mimarisinin ilgi çekici bir sentezini sergiliyor.

Son mekânımız ise bir dönemin gözde adresi Efes Sineması. Koyuncuoğlu Caddesi üzerinde geçmişte Belediye Binası ve Marsilya Oteli olarak da hizmet veren bina, birden fazla fonksiyon içeren çok işlevli bir yapı olma özelliğiyle hizmet vermiş.

Özetle Eski Efes Sineması, mütevazı ilçe yapısı için şaşırtıcı kitle ölçeği ve plastiğiyle Söke'deki en dikkat çekici modern mimarlık ürünlerinden biri.

 

      

      

 

 

 

 

 

 

 

Benzer İçerikler