Tarihî Kavaklı Köyü

Tarihî Kavaklı Köyü

Sultanhisar ilçesinin 8 km kuzeybatısında Nysa Antik Kenti'nin kuzeyinde yer alan köy, 13. yüzyılda Sarıtekeli Yörüklerinin yerleşmesiyle kurulmuş. Horasan erenlerinden Ekiz Harman Dede, Goca Yaren Dede ve Küçük Yaren Dede'nin mezarlarına ev sahipliği yapan köyde, tarihî bir caminin yanı sıra, birçok eski çeşme bulunuyor. Köy meydanındaki Frenk çeşmesi bunlardan sadece biri.

Köyde ayrıca, meşhur Malgaç Baskını’nı gerçekleştiren Kuvai Milliye kahramanlarından Yörük Ali Efe’nin doğduğu ve yaşadığı ev de yer alıyor.

 

 

Yürüyüş, Bisiklet, Kano...
Son yıllarda yerli ve yabancı ziyaretçilerin sıkça rağbet gösterdiği 700 metre rakımlı Tarihî Kavaklı köyü, bölgedeki doğa ve yürüyüş rotalarının kalbinde bulunuyor. Sultanhisar’ın 7 km kuzeyinde yer alan bu dünya güzeli Ege köyü, Nysa Antik Kenti'nin de hemen üzerinde konumlanıyor. Yörede doğa sporları ile ilgilenen seyahat severler için öncelikle önerilecek çok sayıda yürüyüş parkuru mevcut. İşte uzmanından tavsiyelerle bölgedeki gözde rotalardan seçmeler:

1- Antik çağda mistik yapısıyla dinsel hüviyet kazanan termal tedavi merkezi Acharaka Ören Yeri'nden başlayan Eskihisar - Nysa Antik Kenti parkuru,

2- Acharaka – Eskihisar - Eski Kabaca Yolu - Tarihî Kavaklı köyü parkuru,

3- Tarihî Kavaklı köyü - Siyek Şelalesi - Yaren Dede - Sandal Çayı Şelalesi - Tarihi Kavaklı köyü parkuru,

4- Malgaç Emir - Tarihî Kavaklı köyü parkuru,

5- Malgaçemir - Aktaş mevkii - Mezarlıkbaşı mevkii (Osmanlı Köprüsü) - Köybaşı Köprüsü - Malgaçemir parkuru,

6- Tarihî Kavaklı köyü - Güvendik Göleti - Sultanhisar parkuru,

7- Direniz Çayı - Kılavuzlar parkuru,

8- Dikilitaş mevkii - Mezarlıkbaşı Osmanlı Köprüsü - Köybaşı Köprüsü - Malgaçemir parkuru.

Bu parkurlar, aynı zamanda bisiklet parkuru olarak da değerlendirilebiliyor. Durgun su kano sporu ile ilgilenenler için ise yıl boyunca su seviyesi düşmeyen Güvendik Göleti, tesislerin yapılmasıyla hem kano sporcularını hem de doğal güzelliği ile misafirlerini ağırlayabiliyor.

 

Benzer İçerikler