Güllübahçe, Aziz Nikolas Kilisesi

Güllübahçe, Gelebeç Köyü

 

Güllübahçe’ye asıl cazibesini kazandıran yamaçlarında sakladığı eski Rum köyü olan Gelebeç. Nar, zeytin, incir ve mandalina ağaçlarıyla kaplı dar bir vadinin yamacına yaslanan köy, yaz aylarında yüzyıllardır olduğu gibi gül kokularıyla sarmalanıyor. Ormanlarla kaplı vadiye bakan yeşil tepeler ise Toskana köylerinin romantizmini hissettiriyor.

Begonvillerin süslediği taş duvarlarla çevrelenen köy meydanındaki çift nefli Aziz Nikolaos Kilisesi'nin tavan ve sütun süslemeleri hâlâ belirgin.

Güllübahçe Turunçlar mevkiinde, Priene Antik Kenti giriş noktasına çok yakın bir yerde ise Güllübahçe El Emeği ve Üretici Pazarı yer alıyor.

Haftanın her günü ziyaretçilerini ağırlayan pazarda, yöre halkı tarafından bahçelerinde yetiştirilen ürünler ile el emeği göz nuru el işi ve yöresel tatların yer aldığı ürünler, şehrin gürültüsünden uzak, mesire alanının sakinliği içerisinde yerli ve yabancı konukların hizmetine sunuluyor.

 

 

Aziz Nikolas Kilisesi


Güllübahçe Gelebeç Mahallesi'nde bulunan kilise, Söke'ye 18 kilometre mesafede olup, 1821 yılında aynı yerde bulunan bir başka kilisenin üzerine, Hristiyan âleminin en önemli azizlerinden Aziz Nikolas adına Gelebiçli Rumlar tarafından yaptırılmış.

Dıştan dışa ölçüleri 25,90x12,85 metre olan kilise, doğu - batı yönünde dikdörtgen bir plana sahip. Çift apsisi ve nefi bulunan mabedin önünde narteks, hemen üzerinde ise çan kulesi yükseliyor.

 

      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Benzer İçerikler