Kirazlı Köyü

Kirazlı Köyü

Üzüm bağları ve meyve ağaçlarının görsel şöleninde bir köy Kirazlı.

Kirazlı köyü, Kuşadası’na 10km uzaklıkta çok eski bir yerleşim birimidir. Yeşilin her tonuna rastlamanın mümkün olduğu köyde; kiraz, üzüm, zeytin ve incir önemli tarım ürünleri olup aklınıza gelebilecek tüm meyve sebze çeşitlerini yetiştirebileceği bir iklim ve toprağa sahip.

Birinci katı taş, ikinci katı kerpiç ya da dolgu tuğlayla örülmüş, içerden merdivenli 1 hayat, 1 oturma, 1 yatak odasından oluşan 2 katlı çatılı ev modeli köyün mimari yapısını yansıtmaktadır.

Köyde 4km uzaklıktaki yaren dağında bulunan ”Aslanlı Mağara” Türkiye’nin 2. büyük mağrası konumundadır. Oksijen yoğunluğu ile nefes darlığı ve astım hastalıklarına iyi geldiği söylenen Aslanlı mağra turizme açılmayı bekliyor.

Köyden dağlara doğru uzanıp yaylalara varan yürüyüş parkurlarında yürürken, yaban çileği, yaban mersini, yaban armudu, böğürtlen, kızılcık gibi doğal ürünler toplanabilir. Dağlarında 2.500 çeşit bitkinin bulunduğu söyleniyor. Ada çayı, kekik, filiskin, vb. otlarda bütün dağlarında yetişmektedir.

Yıllardır sofralık üzüm olarak kullanılan ”OSMANCIK” üzümünün dünyada sadece Kİrazlı’da ve komşusu Gökçealan köyünde kaldığı Ege üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümünce tespit edilmiş ve bir koruma projesi hazırlanmaya başlanmıştır. Bu Osmancık üzümünden oldukça kaliteli ve ekzotik bir şarabın yapıldığı da bilinmektedir. Çok az sayıda üretilen bu şarapları tadabilmek için Kirazlı Köy’üne uğramak gerekiyor.

Pazar günleri Eko Köy Yerel Ürünler Pazarı’nda organik sertifikalı ürünlerin üreticiden tüketiciye direk olarak satıldığı Türkiye’nin ilk eko köy pazarından da alışveriş yapmak mümkündür.

Benzer İçerikler