Tescilli Lezzet Sultanhisar Çileği

Tescilli Lezzet Sultanhisar Çileği

 

 

  

Son yıllarda artan arz ve talep neticesinde üretim alanları çoğalan, çeşit zenginliği ve sürekliliği güçlendirilen ve üretilen miktarı ile Türkiye’de 2. sırada yer alan Sultanhisar çileği, sadece ilçenin ve Aydın'ın değil, Türkiye'nin adını dünyada tanıtma başarısı gösteriyor.

Aydın ilinin en önemli ihraç ürünleri arasında yer alan Sultanhisar çileği, hasattan sofraya kadar geçen zaman süresinde tazeliğini ve raf ömrünü muhafaza etmesi ile kendini kanıtlamış olup, üretim kalitesi bakımından benzersiz nitelikler taşıyor.

 

      

  

İlçedeki çilek üreticilerinin sürdürülebilir tarıma geçme konusunda kamu ve özel sektördeki ilgili kuruluşlardan yardım almaları ve bu konuda istekli ve girişimci davranışları, çilek üretiminin daha iyi koşullara taşınmasında rol oynamış.

 

   

  

Bu gelişmeler sayesinde, Aydın Valiliği'nin de desteğiyle, Sultanhisar çileğinin ayırt edici özeliklerinin ortaya konularak, üreticinin korunması ve desteklenmesi amacıyla yürütülen Sultanhisar Çileği Markalaşma Projesi kapsamında Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alınması için başvuru yapılmış.

 

Benzer İçerikler