Daha Fazlası

 

SÖKE KALESİ


Söke ilçe merkezine 6 km mesafedeki Kemer Dağı'nın zirvesini süsleyen kale, Bizans döneminde inşa edilmiş. Yapımı, 12 ve 13. yüzyıllar arasına tarihlenen, Yamaç köyü yakınlarındaki kale, geçmişte bir dönem İspanyol askerlerin kontrolüne verilmiş.

 

 

İLYAS AĞA CAMİİ

 

 

Koca Camii olarak da anılan ilçe merkezindeki mabedin yapım tarihi kesin olarak belli olmasa da yıkık durumdayken 1821 yılında, Söke Mütesselimi İlyaszade İlyas Ağa tarafından onartılmış. Barok üslubuyla dikkat çeken caminin kesme taş arasında tuğla sıralarının yer aldığı beden duvarları, üç kademe biçiminde yükseliyor. Kare planlı caminin üstünü örten kubbenin yüksek kasnakla birleştiği yerde ise dikey üç sıra tuğladan dalgalı saçak hattı görülüyor.

 

AZAP GÖLÜ

Sığ ve köklü su bitkilerinin yoğun olarak bulunduğu Azap Gölü, sahip olduğu zengin besin değerleri nedeniyle yüksek biyolojik çeşitlilik barındırıyor. Sazlık alanlar, bu biyolojik çeşitliliğin en önemli parçası. Söke'ye bağlı Yeşilköy ve Avşar köyleri arasında yer alan gölün yüzölçümü 0,29 kilometrekare, rakımı ise sadece yedi metre. Bafa Gölü'nün yanı sıra, Büyük Menderes Nehri ve Antik Myus Kenti ile Beşparmak Dağlarına komşu olan gölün kıyısındaki tepelerde antik döneme ait kaya mezarları bulunuyor. Ilıman iklim koşullarına sahip bir sulak alan ekosistemi olan gölün yüzeyinde bulunan sazlık ve adacıklarda, sakarmeke, bahri, küçük batağan, yeşilbaş, küçük akbalıkçıl ve angut türü kuşlar üreme alanı buluyor. Erken saatlerde Azap Gölü’ne gittiğinizde belki de hiçbir yerde olmadığı kadar çok kuş sesiyle karşılaşabilirsiniz.

 

 

SAZLI RAMAZAN PAŞA KÖPRÜSÜ (TAŞ KÖPRÜ)

 

 

Söke ilçe merkezine 4 km. mesafede, Sazlı Mahallesi'nde bulunan köprü, Karaman ve Kıbrıs beylerbeyliği görevinde bulunan Ramazan Paşa tarafından Menderes Nehri eski yatağı üzerinde 1595-1596 yıllarında inşa edilmiş.

Taş Köprü olarak da anılan kemerli Osmanlı yapısı, Anadolu ve Rumeli’de kervan ve posta yolları üzerinde inşa edilen taş köprülerden günümüze kalmış güzel örneklerden birini teşkil ediyor. 100 metre uzunluğunda ve 3,5 metre genişliğindeki köprü, 1996 yılında restore edilmiş.

 

 

 

HACI HALİL PAŞA HALK KÜTÜPHANESİ

 

 

 

Söke'de Konak Mahallesi'ndeki Hacı Halil Paşa Konağı, 1895 yılında Hacı Halil Paşa tarafından yaptırılmış. 1962 yılında Eyüp Hilmi Fırat, ailesinden kalan konağı halk kütüphanesi olarak kullanılması için Özel İdare'ye hibe etmiş. Koleksiyonununda yaklaşık 17 bin 500 kitap bulunan kütüphanede, Sökeli merhum yazar Samim Kocagöz'ün adını taşıyan bir odda, yazarın kullandığı daktilo ve masası sergileniyor.

 

 

 

HARİKALAR DÜNYASI PARKI

 

 

Yenikent Mahallesi'nde 12 bin metrekare alan üzerine kurulmuş, içerisinde Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Gulliver, Sindirella, Taş Devri, Şirinler, Keloğlan ve Nasrettin Hoca gibi ünlü masal ve halk kahramanlarının maketlerinin yer aldığı Söke Harikalar Dünyası Parkı, çocukların olduğu kadar yetişkinlerin de ilgisini çekiyor. Parkta, eğlenceli ve öğretici kahramanların yanı sıra, kafeterya, piknik ve gezi alanları da mevcut.

 

 

ARAP AVLUSU

 

 

Beşparmak Dağlarında 7. yüzyılda inşa edildiği düşünülen Stylos Manastırı, en yakın yerleşim birimi olan Karakaya'ya yaya olarak yaklaşık 1,5 saat mesafede. Günümüzde Arap Avlusu adıyla bilinen 740 metre yükseklikteki bu yapılar, Tekerlek Dağı eteklerinde, ulaşılması zor sarp kayalıklar içine kurulmuş. Manastırdaki bir kiliseye, 15 Aralık 955 tarihinde gömülen, hayattayken bir aziz itibarı gören ve onu, baş havarilerden Paulos’tan ayırt etmek için Genç Paulos adı verilen Aziz Paulos (Paulosvita) yaşamış. Ayrıca burada, kayalık ve dar bir yoldan çıkılan ve güney bölümü uçurum olan fresklerle süslü bir mağara bulunuyor.

 

 

MYUS ANTİK KENTİ

 

 

Avşar Mahallesi sınırları içerisinde kalan Myus, İyon Birliği üyesi 12 kentten biri. Tarihçi Strabon, şehrin Atina Kralı Kodros’un oğlu Kydrelos tarafından kurulduğunu aktarıyor bizlere. Heredot ise Pers donanmasının MÖ 499 tarihinde Myus kenti açıklarına demirlediğini bildiriyor. Burada yapılan kazılarda, beyaz mermerden yapılmış Dionysos Tapınağı ortaya çıkarılmış. Bugün kent üzerinde bu tapınağa ait parçalar, Arkaik dönemden kalma surlar ve Bizans kalesi kalıntıları görülebiliyor.

 

 

 

 

 

 

Benzer İçerikler