Gerga

Issızlığın Ortasında Şaşırtıcı İzler GERGA

 

 

Eski Çine’nin altı kilometre güneydoğusunda, Ovacık köyünün kuzeyinde yer alan Gerga'da, dev kaya bloklarından yapılmış oda mezar görünümünde bir düzine kadar anıt bulunuyor. En büyük olanının tavanı, 3x4 metre boyutlarında yekpare taş tabakadan yapılmış. Bazı detaylar dikkat edildikçe fark ediliyor. Bir metre çapında taştan aslan pençesi bunlardan biri.

Gerga, bazı tarihçilerin iddialara göre antik çağda yerel bir tanrının adı veya bilinmeyen bir dilde kutsal bir ifadeydi. Alabanda Antik Kenti’nin doğusundaki bu gizemli arkeolojik alan, çevreye dağılmış pek çok yapı taşı, heykel, heykel kaidesi, anıt, mezar, tapınım alanı ve duvar kalıntıları ile dolu. Karakteristik Karia sanatının arkaik özelliklerini gösteren bu kalıntılar arasında en ilgi çekenleri, kaidelerden koparak düşmüş olan dev boyutlu insan heykellerine ait parçalar ve üzerinde “Gerga” yazan, cepheleri açık, kayadan yapılmış yapılar...

Halen ayakta olan ve tapınak olarak da adlandırabilecek özelliklere sahip, büyük kesme taşlardan yapılmış yapının hemen altındaki dev heykelin Kybele’ye ait olduğu düşünülüyor.

Benzer İçerikler