Daha Fazlası

Mistik Bir Termal Tedavi Merkezi: Akharaka

 

Nysa Antik Kenti'nin yaklaşık dört km batısında, Salavatlı beldesinin kuzeydoğusunda bulunan Akharaka Ören Yeri, turizm potansiyeli güçlü pek çok arkeolojik yapı kalıntısı barındırıyor. Akharaka, eski çağlarda bir termal tedavi merkezi olarak ünlenmiş.

Günümüzde buradaki Sarısu olarak adlandırılan derenin suyunun içerdiği kükürt ile yeraltındaki kükürtlü gazın varlığı, eski çağlarda bu antik yerleşimin çok önemli ve mistik bir tedavi merkezi olmasını sağlamış. Ayrıca burada uygulanan tedavi yöntemleri arasında, kuluçka ve şok tedavisinin de bulunduğu antik kaynaklar tarafından doğrulanıyor. Bu nitelikleri nedeniyle dinsel bir kimlik kazanan Akharaka, tanrılara şükran için yapılan çeşitli dinsel törenlerin de yeri olmuş.

 

Tarihî Camii ve Roma Köprüleriyle Eskihisar

Bir zamanların efsanevi ticaret güzergâhlarından Eski Kral Yolu ya da Ulu Yol olarak adlandırılan antik yoldan geçilerek ulaşılan Eskihisar’a gelenleri, 1800 yılında yapılmış Asmalı Camii karşılıyor.


 

Yola devam edildiğinde genişliği 15 metreye ulaşan taş kemerli tarihî Roma köprülerinden geçilerek Nysa Antik Kenti'ne ulaşılıyor. Nysa Antik Kenti Arkeolojik SİT Alanı içerisinde yer alan bu köprüler, Roma döneminden kalma tek göz kemerli taş köprülerin güzel örneklerini temsil ediyor. Köprülerin yatay genişliklerinin 15 metreye ulaşması, döneminin önemli mimari özelliğini somutlaştırıyor.

 

Sultanhisar'ın Tatları


Sultanhisar, dünyaca ünlü çileğinin yanı sıra, gastronomi tutkunlarına doğal, besleyici, sağlıklı ve lezzetli yöresel sofralar da vaat ediyor.

 

UNESCO manevi kültür mirası keşkeğin yanı sıra, aşure, yuvarlama, ocak kızartması; biberli, patlıcanlı sarımsaklı ağartmalı turşu; oğlak etinden kuyu kebabı, kuyuda yapılan tavuk kebabı, düğünlerde ikram edilen zerde ve irmik helvası tatlıları, yöre mutfağının önde gelen spesiyalleri arasında sayılıyor.

 

 

 

Benzer İçerikler