AYTO Kültür Evi

Aydın Kültürüne Yolculuk

 

Aydın kentinin kültür ve sanat hayatının yaşatılması adına 16 şubat 2013 tarihinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından hizmete açılmıştır.

Aydın‘ın tarihi değeri olan ve kentin kimliğini yansıtan bu konakta, şehrin geçmişten günümüze miras kalan Etnografik eserleri, kültürel ve ticari değerleri sergilenmektedir.

Cumhuriyet Dönemine tarihlenen aynalı konsol ve konağa adını veren Kahveci Bilal Ağa’ya ait fotoğrafların olduğu sofayla ziyaretçilerini karşılayan bir girişe sahiptir.

XVIII-XIX. yüzyıla ait motiflerle bezeli ahşap kapıları tarihin farklı dönemlerine ışık tutan odalara açılmaktadır. İçinde bir kütüphane, mutfak eşyaları sergisi, Sümerbank sergisi, Osmanlı Dönemi sergisi, Cumhuriyet Dönemi sergisi yer alan konak, adeta misafirlerini zamanda yolculuğa çıkarmaktadır. Tarihi merak edenler için açık tutulan konağı hafta içi her gün 09:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Hafta sonları ya da özel günleriniz için rezervasyonda bulunabilir, tarihin tozlu sayfalarında gezintiye çıkabilirsiniz.

 

İletişim

Adres : Veysipaşa Mahallesi 1602 Sok. No : 6 Aydın ( Veysipaşa Mahallesi Muhtarlığı karşısı)
Tel : 0256 214 09 98
Web : www.aytokulturevi.com

Benzer İçerikler