Erbeyli İlk Kurşun Şehitliği

Erbeyli (İlk Kurşun) Şehitliği ve Abidesi

 

Aydın’nın İncirliova ilçesinde bulunan İlk Kurşun Şehitliği ve Abidesi 21.06.1919 tarihinde yapılmıştır.

Anıt üzerinde ´Arkadaş Anayurda saldıranlara ilk kurşun atan yiğitleri unutma, o yiğitler ki bu koşuğu okuyarak yurda canlarını armağan ettiler; Öz Türk olan yağınına baş eğmez Özgürlüksüz Türk´e ülke gerekmez´ yazmaktadır.

Bakırköylü Teğmen Kadri Bey’in 20-21 Haziran 1919 gecesi Erbey’li de Yunan güçlerine büyük kayıp yaşatmasının ardından, Yunanlılar bu saldırının intikamını almak için 73 silahsız vatandaşımızı şehit etmişlerdir.

 

Aydın ve Nazilliyi işgal eden Yunan Kuvvetleri, Anadolu´da başlayan işgale karşı hareketlerden çok tedirgindir. Muğla gönüllü müfreze kumandanı Bakırköylü Teğmen Kadri Bey, Yunan müfrezelerinin mevcutlarını, bunların nerede yatıp nerede kaldıklarını tespit etmiş, bunlar arasında baskına en elverişli yerin Erbeyli istasyonu olduğunu tespit etmiş ve hazırlıklar başlamıştır.

20-21 Haziran 1919 gecesi, bir ağır makineli tüfek ve yetmiş kişilik kuvvetle, Erbeyli İstasyonu yakınındaki, Yunan askerlerinin bulunduğu hangarlara hücum ederek, düşmanla şiddetli bir çatışmaya girmiştir. Üç saat devam eden çatışma sonunda, bizim 7 şehit ve birkaç yaralımıza karşılık Yunanlıların ölü ve yaralı sayısı 70-80 kişi kadardır. Daha sonra Yunanlılar yaralı ve ölüleri trenle Aydın´a getirip Türk halkına göstermişlerdir.

Aynı gün Erbeyli ve civarında ele geçirdikleri 72 Türk vatandaşı ile Germencik ve İncirliova´da silahsız vatandaşımızı öç almak için öldürmüşlerdir. İncirliova halkının, bu karşı koyma hareketleri işgal süresince devam etmiştir.

 

 

 

Benzer İçerikler