loader image

Cihanzade Mustafa Bey Camii

  /  Cihanzade Mustafa Bey Camii

Cihanzade Mustafa Bey Camii

KOÇARLI

Cihanzade Mustafa Bey Camii (Cihanoğlu Camii)

Cihanoğulları ailesinin Batı Anadolu’ya kazandırdığı bu eser, Hacı Mustafa Ağa Camii adıyla da anılmaktadır. Koçarlı ilçesinin en eski camisidir. İlk inşası Cihanoğullarından İbrahim Bey tarafından gerçekleştirilmiş, oğlu Mustafa Ağa 1834-1835 yılında eserin esaslı tamirini sağlamıştır.

Şadırvanı, U şeklindeki revakı, harimindeki süslemeleri ve haziresindeki mezar taşları oldukça önemlidir. Adalardan gelen ustaların harim kubbesinin eteğine kadar yaptığı duvar resimleri (yelkenli, kale içinde kent, kuyu, cami, yel değirmeni, konak, ağaç tasvirleri) göz alıcıdır. Mihrabı barok üsluplu süslemelere sahiptir. Mihrabın üzerinde Mekke (Kâbe) çevresinin panoramik görünümü yer almaktadır. Mermerden yapılmış minber üzerinde de barok süslemeler görülmektedir. Ayrıca caminin duvarlarında değişik konuları içeren kompozisyonlar resmedilmiştir. Caminin kapı, pencere ve tavanında el işçiliğini görmek mümkündür.

Cami kare planlı olarak ve yerden 2 metre yüksek yapılmıştır. Yükseltiye bağlı olarak ön revak bölümünde iki yönlü ve 11 basamaklı merdiven bulunmaktadır. Merdivenin önünde yarım daire biçiminde 8 çeşmeli şadırvan (abdest alma yeri) vardır. Bu çeşme üzerinde kaplama olarak çeşitli motiflerle bezenmiş mermerler kullanılmıştır. Caminin batı yönünde küçük ve bakımsız bir mezarlık bulunmaktadır. Bu mezarlıkta Cihanoğullarından bazı kişiler ile camide görev yapmış bazı din görevlilerinin mezarları bulunmaktadır.

Benzer İçerikler

Sosyal Medyadan Bizimle İletişime Geçin!
error: Content is protected !!