loader image

Esençay Çağlayanlar Deresi Parkuru

  /  Esençay Çağlayanlar Deresi Parkuru

Esençay Çağlayanlar Deresi Parkuru

KARACASU

Esençay Çağlayanlar Deresi Parkuru

PARKUR ADI: Karacasu Esençay Çağlayanlar Deresi parkuru

 

BAŞLANGIÇ NOKTASI: Nazilli yolu üzerinde Karacasu ilçesine 9 km kala 390 m rakımlı Yukarı Esençay Mahallesinden başlar.

 

BİTİŞ NOKTASI: Başlangıç noktası olan Yukarı Esençay Mahallesi.

 

PARKURUN ZORLUK DERECESİ: Parkur iki bölümden oluşur. 8 km’lik çok kolay parkur ve 16 km’lik orta zorlukta bir parkur.

 

PARKURUN ÖZELLİĞİ: Parkurun 4-5 km’si dere kenarı yumuşak kaygan zemin, geri kalanı düz ve inişi zor olmayan patika ve stabilize yollardan oluşur.

 

MOLA YERLERİ: İlk molayı dere kenarı tırmanışına başlamadan 1 saatlik yürüyüşün ardından yapabilirsiniz. İkinci mola 750 m rakımlı dönüşe geçeceğiniz büyük şelalede yapabilirsiniz. Üçüncü molayı Asar tepesinde iniş anında yapmalısınız. Üçüncü ve son molanın ardından tekrar başlangıç noktası olan Yukarı Esençay Mahallesinde yürüyüş biter.

Görebilecekleriniz

Çağlayan Tabiat Parkı; bitki örtüsü, faunası, içerisinde barındırdığı çağlayanı, iklimi ve yüksek konumda olması, orman ve dağ ekosistemi, eko-turizm,  manzara güzellikleri, peyzaj değerleri ve rekreasyonel potansiyeli ile el değmemiş özelliktedir.

Saha Akdeniz Fitocoğrafya Bölgesi içinde yer almaktadır. Işık seven (sklerofil) vejetasyonu yaygındır. Saha içinde Kızılçam ve Çınar ağacı hâkimiyeti vardır. Yaban Domuzu, Tilki, Kaya Kertenkelesi, Büyük Yeşil Kertenkele, Kör Yılan, Kara Yılan, Saka, Sığırcık, Ala Karga, Bülbül, Karatavuk görülebilmektedir. Dere boyu 40’a yakın büyüklü – küçüklü şelaleler size eşlik eder. Sonbaharda giderseniz çınar ve kestane ağaçlarının yaprakları kartpostallık pozlar verir. Baharda giderseniz sarmaşık ve kuşkonmaz toplayabilirsiniz. Kışın giderseniz Babadağ ve Karıncalı Dağı beyaz gelinlik giymiş gibi göreceksiniz. Özellikle Asar Tepesinden Karacasu Barajını da görebilirsiniz.

Yürüyüş bitiminde Karacasu şehir merkezindeki Karacasu pidesinin tadına bakabilir, sonrasında çömlek atölyelerini gezebilirsiniz. 2017 yılında UNESCO Kültür Mirası Listesine alınan M.Ö 5 bin yıl öncesine dayanan Karia kenti Aphrodisias’a uğramadan dönmeyin.

 

ULAŞIM :Karacasu Aydın‘ın güneydoğusunda Denizli sınırında yer alır. Parkur Karacasu’ya 9 km, Nazilli’ye 32km, Aydın’a 77 km , İzmir’e 197km.’dir.

 

LOJİSTİK DESTEK : Karacasu Jandarma : 0 256 441 24 34

Benzer İçerikler

Sosyal Medyadan Bizimle İletişime Geçin!
error: Content is protected !!