loader image

Kuyucak

  /  Kuyucak

Kuyucak

Büyük Menderes Ovasında Yer Alan İlçemiz Bereketli Topraklar Üzerine Kurulmuştur. İncir Ve Zeytin Üretimi Son Derece Yaygındır. Akdeniz İkliminin Görülmesi Bölgede Tarım Ürünlerinde Çeşitlilik Getirmiştir. Ova Tabanında Pamuk Ve Diğer Tarım Ürünleri Yetiştirilirken, Birikinti Konisi Yamaçlarında Meyvecilik (Narenciye, Erik, Kayısı), Sulanmayan Yamaçlarda İse İncir, Zeytin Yetiştirilir. Biraz Daha Yüksekliklere Çıkıldığında, Yaz Sebzeleri, Domates, Fasulye, Barbunya, Patates Gibi Ürünlerle Endüstri Bitkilerden Tütün Ve Elmacılıktır.

Tarım Yapılan Alanlarda İki Ve Üç Ürün Alacak Şekilde Tarım Yapılır. 

Büyük Menderes, Kuyucak Ovasının Can Damarıdır. Verimli Ova Menderes’in Sularıyla Sulanır.
Turunçgiller İçindeki Türlerin İklime Karşı Duyarlıkları Daha Farklıdır. Bu Sebeple Bölgede Daha Çok Portakal Ve Mandalina Yetiştirilir. Kuyucak İlçesi Turunçgiller Yetiştirdiği Gibi Daha Çok Bu Türlerin Fidancılığını Yapan Bir Merkezdir

 

Bekleyen tarih kalıntıları Kuyucak topraklarında yer alıyor

Yapılan tarihi araştırmalar incelemeler, bulunan tarihi eserler, Kuyucak yöresinde Romalılardan beri çeşitli medeniyetleri yaşadığını göstermektedir. Bu görüşü, ilçenin 1 km kadar batısında bulunan Mersinlidere mevkiindeki bir tepenin yamacında çift süren bir çiftçi tarafından bulunan iki kulplu toprak küp, küçük süs eşyaları, ilçenin beş km güneyinde bulunan antik kent şehri kanıtlamaktadır. Romalılar dönemini en önemli şehirlerinden biri olan antik kent ne yazık ki günümüze kadar kazılara başlanamadığından gün ışığına çıkarılamamış, yörenin tarihine ışık tutamamıştır.

 

İlçelerimiz

Sosyal Medyadan Bizimle İletişime Geçin!
error: Content is protected !!