loader image

Madran Dağı Parkuru

  /  Madran Dağı Parkuru

Madran Dağı Parkuru

KAŞVİT

Madran Dağı Parkuru

PARKUR ADI: Kavşit – Madran Dağı Parkuru

BAŞLANGIÇ NOKTASI: Başlangıç noktası, 750 metre yüksekliğindeki Kavşit Mahallesi ya da 1000 m yüksekliğindeki Şarlan Tabiat Parkı’dır.

BİTİŞ NOKTASI: İbrahim Kavağı Mahallesi.

PARKURUN ZORLUK DERECESİ: 11-12 km uzunluğunda kolay bir parkurdur.

PARKURUN ÖZELLİĞİ: Parkurun büyük kısmı orman içi yolu ve patikalardan oluşur. Yürüyüş Kavşit Mahallesi, Sineklibelen Mevkiinden başladığında, 800 – 900 metrelik bir tırmanıştan sonra, rüzgâr paneller bölgesi olan Çine Madran zirvesine, bir saatlik bir yürüyüşten sonra 1792 m rakımlı Madran Baba zirvesine ulaşılır. Yürüyüş parkuru bitişi İbrahim Kavağı Mahallesidir. Toplam 6 saatlik bir yürüyüş parkurudur.

MOLA YERLERİ: İlk molayı Şarlan Tabiat parkında, ikinci molayı ilk rüzgar panelinin bulunduğu mevkide, üçüncü ve uzun mola zirvede verebilirsiniz.

Görebilecekleriniz

Madran dağı Menteşe dağlık yöresi içinde yer alır. Çine , Bozdoğan, Yenipazar ve Muğla’nın Kavaklıdere ilçelerinin memba deposudur.1792 m rakımıyla Aydın ili sınırları içinde Hacetdede Dağından sonra ikinci yüksek dağıdır. Yürüyüş boyunca kızılçam, karaçam, az sayıda sarıçam ve tek tük sedir ağaçlarını rastlamak mümkündür. Şarlan tabiat parkında piknik yapabilir, nefis tandırların tadına bakabilir, buz gibi akan pınarlardan su içebilirsiniz. 37,00 ha alanı kaplayan Şarlan Tabiat Parkı, Aydın ili, Çine ilçesi, İbrahim Kavağı Mahallesi, Şarlan Mevkiinde yer almaktadır.

Şarlan Tabiat Parkı, Aydın il merkezine 59 km, Çine ilçe merkezine 21 km uzaklıktadır. Tabiat Parkı; yöre halkı tarafından yoğun şekilde rekreatif amaçlı kullanılmakta olup; Aydın ilinin en önemli yaylalarından Madranbaba yayla yolu güzergahında bulunur.

Zirve tırmanışını kışın yapıyorsanız, karlı dönemde ise kendinizi Uludağ’da hissedebilirsiniz. Sonbahar tırmanışı sırasında bolca Çam mantarı (çıntar) toplayabilirsiniz. Zirveye çıktığınızda Karıncalı Dağı, Aydın Dağları, Gökbel ve Menteşe Dağlarını daha yakından göreceksiniz. Zirvede Madran Baba Türbesini de ziyaret edebilirsiniz.

Türbede Fatih Sultan Mehmet zamanında Amasya Mahallesinden saraylı bir ok avcısının yattığı düşünülmektedir. İyi bir avcı olduğu için sarayda herkes ona saygı duymaktadır. O dönemin saraylı kişileri vasiyet yazarlarmış.

Okçu Musa Aydın da vasiyetinde, öldükten sonra Bozdoğan ilçesi ile Çine ilçesi arasında yer alan Madran Dağı’nın en yüksek zirvesine gömülmek istediğini yazmış. Bu vasiyet doğrultusunda Okçu Musa Aydın, ölümünün ardından mumyalanarak, at sırtında İstanbul’dan Madran Dağı’na getirilir ve gömülür. Bu mezar şu anda Eren Mezarı olarak ziyaret edilir ve Madran Baba için adaklar kesilip, ibadetler yapılır.

Madran Baba (Okçu Musa) hem Aleviler hem Sünniler tarafından ortak bir şekilde paylaşılıp sevilir. Yani bu açıdan bakıldığında sanki yüzyıllardır Aydın’da barışın simgesi olmuştur. Okçu Musa adında İstanbul’da bir ilköğretim okulu, bir de Okçu Musa Çeşmesi bulunmaktadır.

Yürüyüş bitiminde İbrahim Kavağı’nda yöresel ürünlerden kestane ve ceviz alabilirsiniz.

 

ULAŞIM: Kavşit Çine’ye 10 km , Aydın’a 48 km., İzmir Adnan Menderes Havalimanına 150 km uzaklıktadır.

 

LOJİSTİK DESTEK: Çine Jandarma : 0 256 711 57 43 Kavşit mahalle muhtarlığı

Benzer İçerikler

Sosyal Medyadan Bizimle İletişime Geçin!
error: Content is protected !!