loader image

Madran Yaylası

  /  Madran Yaylası

Madran Yaylası

Çine ilçesinin doğusunda yer alan Madran Yaylası, Aydın‘ın 1792 metre ile en yüksek dağı olan Madran dağındadır. Madran Yaylası; Çine, Yenipazar ve Bozdoğan ilçelerinin ortak yaylasıdır.

Madran Dağı; yaylasıyla, güneşiyle, rüzgârıyla, ormanlarıyla, zengin tabiat varlıklarıyla, şifalı otlarıyla, dünyaca ünlü su kaynaklarıyla ve madenleriyle adeta yörenin hazinesi gibidir.

Madran köyünden yaylaya çıkarken sizlere eşlik edecek eşsiz doğa manzaralarını izleyebilir, çeşitli bitki ve ağaç türlerini görebilirsiniz. Madran köyünden yaklaşık olarak 7 km uzaklıkta bulunan Madran Yaylası’na günübirlik gezi yapabilirsiniz.

Eko-turizm açısından da zengin olanaklara sahip olan Madran Yaylası, doğa yürüyüşlerini sevenler için de inanılmaz fırsatlar sunmaktadır.

Madran Dağının Zirvesine çıktığınızda Karıncalı Dağı, Aydın Dağları, Gökbel ve Menteşe Dağlarını daha yakından göreceksiniz. Zirvede Madran Baba Türbesini de ziyaret edebilirsiniz.

Madran Baba Türbesi:

Türbede Fatih Sultan Mehmet zamanında Amasya Mahallesinden saraylı bir ok avcısının yattığı düşünülmektedir. İyi bir avcı olduğu için sarayda herkes ona saygı duymaktadır. O dönemin saraylı kişileri vasiyet yazarlarmış. Okçu Musa Aydın da vasiyetinde, öldükten sonra Bozdoğan ilçesi ile Çine ilçesi arasında yer alan Madran Dağı’nın en yüksek zirvesine gömülmek istediğini yazmış. Bu vasiyet doğrultusunda Okçu Musa Aydın, ölümünün ardından mumyalanarak, at sırtında İstanbul’dan Madran Dağı’na getirilir ve gömülür. Bu mezar şu anda Eren Mezarı olarak ziyaret edilir ve Madran Baba için adaklar kesilip, ibadetler yapılır.

Madran Baba (Okçu Musa) hem Aleviler hem Sünniler tarafından ortak bir şekilde paylaşılıp sevilir. Yani bu açıdan bakıldığında sanki yüzyıllardır Aydın’da barışın simgesi olmuştur. Okçu Musa adında İstanbul’da bir ilköğretim okulu, bir de Okçu Musa Çeşmesi bulunmaktadır.

Benzer İçerikler

Sosyal Medyadan Bizimle İletişime Geçin!
error: Content is protected !!