loader image

Üveys Paşa Camii

  /  Üveys Paşa Camii

Üveys Paşa Camii

EFELER 

Üveys Paşa Camii

Aydın’da yaşamış ve yaptırdıkları camilerle adlarını tarihe yazdırmış 3 kardeşten biri olan Kadı Muhiddin Efendi’nin oğlu, Mısır Beylerbeyi Üveys Paşa, kendi adını taşıyan camiyi 1568 yılında yaptırmıştır.

Aydın’ın kültürel değerleri arasında yer alan Üveys Paşa Camii, şehrin en eski camisi unvanını taşımaktadır. Efeler ilçesi Köprülü Mahallesinde yer alan Üveys Paşa Camii geçmişte deprem, yangın gibi büyük felaketler yaşamasına rağmen yüzlerce yıllık ihtişamıyla hala dimdik ayakta durmaktadır.

Bu tarihi yapıt, 1899 yılında yaşanan büyük depremde hasar görmüş, 3 yıl sonra Sökeli Mimar Halil Paşa tarafından onarılmıştır. Yunan işgali sırasında yakılıp tahrip edildikten sonra 1947’de restore edilmiştir.

Üveys Paşa Camii avlu içerisinde kare planlı tek kubbeli küçük bir camidir. Yüksek kasnak üzerine oturan kubbesi kiremit kaplıdır.

Dört sütunlu son cemaat yeri kirpi saçaklıklı üç kubbecik ile örtülmüştür. Giriş kapısı üzerinde yazıtı bulunmaktadır. Mihrap ve minberinde dikkati çeken bir bezeme olmayıp sadedir. Büyük olasılıkla caminin yandığı sırada içerisindeki bezemelerle birlikte tahrip olmuştur.

Güney cephede öküzgözü pencereler dikkati çeker. Son cemaat yerinin üzeri kubbelerle örtülüdür. Ortadaki kubbeye istiridye kabuğu şekilli tromplarla, yanlardakine ise pandantiflerle geçilmektedir. Sütunlar yuvarlak gövdelidir. Kuzeyde kadınlar mahfili yer almaktadır.

Benzer İçerikler

Sosyal Medyadan Bizimle İletişime Geçin!
error: Content is protected !!