loader image
Contact

Güzelçamlı Milli Parkı

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı;

Dünyada bir örneği daha olmayan, bir yandan Akdeniz’den Kafkasya’ya kadar kıyılarda yayılım gösteren neredeyse tüm bitkilerin doğal olarak bir arada görüldüğü botanik bahçesi, yırtıcı kuşları ve vahşi hayvanlarıyla bir doğal kara alanı ve onu çevreleyen sualtı zenginlikleri, diğer yandan da yüzlerce kuş türünü barındıran, zengin balık çeşitleriyle bir delta ve bütün bunları çevreleyen tarihi ve kültürel zenginliklere sahip bir doğa harikasıdır.

Yarım adanın Kuzey Rotası Milli Parkın Güzelçamlı güzergahı, güney rotası ise Söke güzergahı Büyük Menderes Deltasıdır.

Kuşadası Körfezinin yamaçlarındaki birbirinden güzel köylerden aşağıya doğru inerken eşsiz manzarası ile sizi karşılayan yarımadaya gitmek için Dilek Yarımadası Millî Parkı’ndan önceki son yerleşime, Güzelçamlı’ya “merhaba” diyelim.

Bu keyifli yolculuğun devamında, millî park girişinin solundaki ormanlık alana gizlenen Zeus Mağarası, yeraltı su kaynaklarının oluşturduğu havuz şeklindeki tabanı ve derin dehlizleriyle ilgi çekiyor.

Yaklaşık 11 bin hektarlık ormanlık alana yayılan Dilek Yarımadası ise bir zamanlar burada yaşayan Anadolu parsını korumak amacıyla 1966 yılında millî park ilan edilmiş.

Temiz kıyıları ile Sisam/Samos adası arasındaki doğal akıntının çektiği yunus balıklarına ve Akdeniz foklarına, güney ucundaki Nero koyu çevresinde yılkı atlarına ve ormanlık tepelerde vaşak, porsuk, oklu kirpi, sansar, Anadolu sincabı, kaya kartalı, kızıl şahin, ada doğanı ile küçük kerkenez gibi ilginç kuş türlerine kızılçam, karaçam, ıhlamur, sandal ağacı, kartopu, funda, pirnal meşesi, defne, adaçayı gibi bitkilerle birlikte, 30’dan fazla endemik bitki türüne rastlamak mümkün.

Bu kadar çok sayıdaki deniz canlısı, kuş, memeli, sürüngen ve endemik bitkilere ev sahipliği yaptığından dolayı Dilek Yarımadası Milli Parkı Avrupa Konseyi tarafından ‘Dünya Flora Biyogenetik Rezerv alanı’olarak kabul edilmiştir.

İçinde mavi bayraklı halk plajlarının ya da keşfedilmemiş bakir koyların sizi beklediği bu yarımadanın çam kokulu yollarında giderken, ağaçların arasından görünen mavi güzellik içinde doğanın kokusunu duymak, sesini dinlemek ve her rengini görmek size muhteşem bir his yaşatacak.

Benzer İçerikler

Sosyal Medyadan Bizimle İletişime Geçin!
error: Content is protected !!