loader image

Yenipazar

  /  Yenipazar

Yenipazar

Doğayı ve yerel değerleri koruyup gürültü kirliğiyle mücadele eden kentleri bir araya getiren Uluslararası Cittaslow (Yavaş Şehir) Hareketi, özellikle büyük şehirlerde yaşayan günümüz insanına daha sakin bir yaşam öneriyor.

Yerel değerlere sahip çıkarak çevreye saygılı bir yaşam tarzını hedefleyen Yavaş Şehirler Birliği’nin genç üyesi Yenipazar ise bu unvana çok yakışıyor.

Çünkü özgün yerel yaşamı ve egzoz dumanından uzak sakin sokaklarıyla gerçek bir huzur mekânı burası…

 

Salyangoz Kent


1999 yılında İtalya’da kurulan Yavaş Şehirler Birliği’nin simgesi bir salyangoz. Birliği üye şehirlere verilen salyangoz sembolüne sahip olmak ise o kadar kolay değil. Yavaş Şehir olmak için gürültü kirliliğini ve hızlı trafiği kesmek, yeşil alanları ve yaya bölgelerini artırmak, yerel üretim yapan çiftçileri ve bu ürünleri satanları desteklemek, yerel estetik öğeleri korumak gibi 50’den fazla kritere uymak gerekiyor. Bu kriterleri karşılayan Aydın’ın Yenipazar ilçesi ise Türkiye’nin sayılı “Yavaş Şehri”nden biri olarak tanınıyor.

 

İlçemiz Nerede?


Yenipazar Ege’nin kalbindeki Aydın sınırları içerisinde bulunan “tek” Yavaş Şehir. Aydın şehir merkezine sadece 40 kilometre uzaklıktaki Yenipazar, yaklaşık 180 kilometrekarelik bir yüzölçümüne yayılıyor. İlçemiz, Büyük Menderes Havzası’nın orta bölümünde, kuzeye doğru, ormanlarla kaplı Madran Baba Dağı’nın eteğinde yer alıyor.

Köklü Tarihin Merkezinde


Tarihi, MÖ 2000’li yıllara uzanan Orthosia Antik Kenti’nin civarı, Yenipazar’ın ilk yerleşim yeri olarak biliniyor. 17. yüzyıl sonunda, Cihanoğulları adında bir aşiret beyinin etrafında toplananlar, Yenipazar’ın bugünkü yerinde yeni bir yerleşim kurmuş. Yeni kurulan bu yerleşim alanı, küçük çapta bir pazar ve ticaret yeri olarak gelişmiş. Bu pazar, çevredeki köylerde ve kasabalarda yaşayan halk için ürünlerini satabilecekleri küçük ve yeni bir yerleşim bölgesi olarak işlev görmüş. Zaman içinde burada kurulan yerleşime de Yenipazar adı verilmiş.

 

İlçelerimiz

Sosyal Medyadan Bizimle İletişime Geçin!
error: Content is protected !!