Daha Fazlası

 

Dağlar, Akarsular, Köyler


Akdeniz ikliminin hâkim olduğu ilçemizin güneyini, derin ve alüvyonlu topraklardan oluşan Menderes Havzası kaplar. Kuzeyinde doğu-batı istikametinde uzanan Aydın Cevizli Dağları yer almaktadır. Güneyinden Büyük Menderes Nehri geçer. Menderes Nehri’ni besleyen çaylar sırasıyla doğudan itibaren İkizdere, Cılımbız Deresi ve Yalkı Deresi’dir. İkizdere Çayı, Karagözler köyünün altında başlayıp, Köprüovası’ndan gelen kolla İkizdere’de birleşip, Dereağzı Köyü ve Gerenkova Köyü kenarından Acarlar Beldesi ve Yazıdere Köyleri arazilerinden geçerek Büyük Menderes Nehri’ne ulaşır. Cılımbız Deresi, Köprüovası ve İsafakılar sınırları içinde başlayıp, Karabağ Köyünün doğusundan geçerek İkizdere çayı ile birleşir. Yalkı Dere, Eğrek köyünden doğar; Arzular köyü ve Hacıaliobası köyünden geçerek Büyük Menderes Nehri’ne dökülür.


Kar helvası

 

Aydın ilinin tümünde tüketilen kar helvası, önceleri yaz aylarında sokaklarda gezen satıcılardan alınıp evde pekmez ya da meyve şurupları ile tüketilmekteydi. İncirliova sınırlarındaki Aydın Karlığı olarak bilinen bölgedeki kar kuyularında saklanan karlar, ilçenin çeşitli yerlerinde sabit olarak hizmet veren kar helvacılarına giderek tüketilmektedir. İklim şartlarının değişmesi nedeniyle Aydın Karlığı'ndaki kar kuyularına son yıllarda kar depolanamadığı için ihtiyaç duyulan kar daha fazla yükseltiye sahip ilçelerdeki kar kuyularından temin edilmektedir. Ülkemizdeki güney illerde tüketilen bici biciye göre daha doğal yöntemle sunulan meşhur kar helvasını İncirliova'da tadabilirsiniz.

 

Erbeyli: Şehitlik, istasyon, TARİŞ, tarihi cami, tescilli sivil mimari

 

Erbeyli, İncirliova'nın bilinen en eski köyüdür.  Günümüzdeki modern yapılaşmaya rağmen eski köy dokusunu, tescilli mimari yapıları (Erbeyli Camisi, Erbeyli Tren İstasyonu, Erbeyli Şehitliği, TARİŞ, Jale Sarı ve Ziya Sarı konutları) ile muhafaza eden Erbeyli, ilçe merkezine 5 km mesafededir. İzmir-Aydın devlet karayolu üzerindeki Erbeyli'ye gerçekleştireceğiniz ziyaret ile keyifli zaman geçirebilirsiniz.

 

Körüklü çizme

 

 

Aydın havalisinde önceleri özellikle at kullanan beylerin, eşrafın kullandığı körüklü çizme, milli mücadelenin hemen öncesinde efelerin ve zeybeklerin de kullandığı ayak giyimi olmuştur. Orijinali karışık körük olan çizme modeli düz derinin zamanla kendi kırımlarını almasıyla oluşmaktadır. Günümüzde efe ve deveci giyiminin tamamlayıcısı olan körüklü çizmeler baklava körük ve düz körük olarak üretilmektedir. Bu zanaatı icra eden yedi ustadan biri İncirliova'da üretimini sürdürmektedir. İncirliova'da üretilen, dosta güven düşmana korku veren gıcırdak körüklü çizmeler Aydın ve tüm Türkiye'deki meraklıları ile buluşmaktadır.

 

Sepetçilik

 

İncirliova'nın Arpadere Mahallesinde kendi ihtiyaçlarına yönelik sepet üreten ustalar bulunmaktadır. Pazarlarda satışı yapılan sepetlerden farklı malzeme olarak alt kısmı daha sağlam olması amacıyla yerel adı it gülü (kuşburnu) olan bitli ile örülür. Kısıtlı miktarda satışı yapılan sepetleri temin edebilmek için İncirliova'nın Arpadere Mahallesini ziyaret edebilir, baraj gölü ve dağ manzaralarının bulunduğu güzergahta keyifli vakit geçirebilirsiniz.

 

İncirliova’dan 4 Cazibe Daha…


1) İlçemizde Erken Hristiyanlık dönemine ait Cebrail Freskosu’nun yer aldığı Bizans Manastırı ile çile hücrelerinden oluşan ve Ballıkaya Mağarası olarak da bilinen tarihi öneme sahip bir bölge bulunmakta. Bu bölge, doğa yürüyüşü ve tarihi alan gezi rotası olarak değerlendiriliyor.

2) Suna - Ali Sarıyörük Ailesi’ne ait olan tarihi evin yeniden tasarlanması ve peyzaj çalışmaları yapılıyor. Bu özel mekânın, ilçemizde kültürel anlamda gezilebilecek bir yer olarak faaliyet göstermesi hedefleniyor.

3) Yaklaşık 600 yıl önce Osmanlı Devleti tarafından yaptırılan ve Yunan Köprüsü adıyla anılan, İkizdere Mahallesi’ndeki köprü, doğal alan ziyaret yeri olarak değer taşıyor.

4) Farklı ülkeden yarışmadan katılımıyla gerçekleştirilen Gastro İncirliova Ulusal Aşçılık ve Pastacılık Kampı’nın her yıl yapılması planlanıyor.

 

Benzer İçerikler