Daha Fazlası

 

Eski Çağlardan Miras Tepecik Höyük

Menderes Nehri'nin güneyinde, Çine Çayı’nın doğu kenarında ovada yer alan Çine- Tepecik Höyüğü, tarih öncesi dönemlere ait Kalkolitik Çağ'dan Tunç Çağı'na dek kesintisiz yerleşim görmüş derinlikli bir uygarlık merkezi. Günümüzde tarih meraklılarının yakın ilgisini çeken bu eski çağ yerleşimi, Helenistik dönemde ve Roma hâkimiyeti altındaki yıllarda nekropol (mezarlık) olarak kullanılmış. Kuzey Karia Bölgesi’nde stratejik bir konuma sahip olan Tepecik Höyük, MÖ 5 bin 500 tarihlerinde Ege adalarıyla değiş - tokuş sistemine dayalı ticaret sistemiyle zenginleşip gelişim göstermiş. MÖ 2 binli yıllardaki Tunç Çağı'nda ise Hitit İmparatorluğu ile kültürel ve ticari bağlantılarını ortaya koyan, güçlü savunma sistemine sahip bir kent olarak nam salmış.Çine Madran Memba Suyu:

 

Çine’nin önemli zenginliklerinden biri de Madran Dağı'nın farklı bölgelerinden gelen Çine Topçam Madran suyu. İnsan sağlığı için çok yararlı zengin bir mineral yapıya sahip olan memba suyu, 50'den fazla kaynağın PH değeri ideal olanlarından seçilerek, dünya standartlarında teknoloji ile el değmeden şişeleniyor.

 

 

Şarlan Tabiat Parkı

 

Çine ilçesi yer alan 37,00 ha büyüklüğündeki Şarlan Tabiat Parkı; manzara güzellikleri, peyzaj değerleri ve rekreasyonel potansiyeliyle 2014 yılında Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir.

Yöre halkı tarafından yoğun şekilde rekreatif amaçlı kullanılan ve Aydın ilinin en önemli yaylalarından Madranbaba yayla yolu güzergahında bulunan Şarlan Mevkiinde 37,00 ha alanı kaplayan Şarlan Tabiat Parkı, Aydın il merkezine 59 km, Çine ilçe merkezine 21 km uzaklıktadır.

 

 

 

Mis Gibi Çiçek Kokan Köy: Mutaflar Köyü

 

 

İlçeye 3 km uzaklıkta yer alan merkez mahallede Aydın ve çevre illerinin çiçek üretimi karşılanmaktadır. Sardunyalar, krizantemler, hanımelleri,…vb çiçek üretiminin yapıldığı mahallede, sebze fidanı yetiştiriciliği de yaygın olarak görülmekte olup, mahallenin ekonomisi bu sektörlere dayanmaktadır.

 

 

 

 

Benzer İçerikler