Arpaz Ve Beyler Konağı

Arpaz ve Beyler Konağı


Nazilli’nin 15 kilometre güneyinde bulunan Arpaz’a (Esenköy) Bozdoğan asfaltından sapılarak ulaşılıyor. Burası, 1573 tarihli Aydın mufassal tahrir defterinde bir şehzade hassı olarak geçiyor. Sultan Beyazıt devrine ait kayıtlarda ise Yenişehir kazasına bağlı olarak gösterilmiş. Arpaz, aynı zamanda bölgesel önemi olan bir pazaryeri olarak gelişmiş. Geçmişten bu yana kurulan Arpaz Pazarı, pazartesi günleri kuruluyor ve çevre köylerden gelenlerle şenleniyor.

Evliya Çelebi de Nazilli Ovası’nın güneyindeki boğazı tutan, “Beş Boy” diye adlandırdığı köylerden biri olarak Arpaz’ı da sayıyor. Arpaz’ı ayrıcalıklı kılan asıl unsur ise köy evlerinin arasında yükselen kâgir şato ile hemen arkasındaki geniş verandalı ahşap konak.

Arpaz Beyler Konağı, Osmanlı İmparatorluğu’nun ayanlık dönemine ait en güzel ve ilginç yapı örneklerinden birisi. Konak, Sultan Murat Hüdavendigâr’ın Bursa’daki evinin birebir kopyası şeklinde inşa edilmiş. Bu zarif bey evi, oymalı ahşap işçiliği, nakışları ve tavanlarındaki çarkıfelek motifleriyle 19. yüzyılın mimari üslup ve özelliklerini yansıtan karakteristik bir taşra yapısı.

 

   

 

 

 

Bazı değişikliklere rağmen büyük oranda özgün halini koruyabilmiş olan, Türk evi tarzındaki yapı, taş duvarlar ve kestane ağacından yapılmış payandalar üzerine inşa edilmiş. Konağın güneydoğu odasında, kapının karşısındaki bir dolap, çatı arasına götüren gizli bir merdiveni saklıyor. Genel kuruluş düzeni açısından incelemeye değer olan bu yapılar topluluğu, yüksek duvarlı bir avlunun içine dağılmış mescit, hamam, misafirhane ve ahır gibi bölümleri olan yedi ayrı bölümden oluşuyor. Yaz ve kış odaları, balayı odası, gelin odası ve hamamı bulunan konağın tümüyle ahşaptan yapılan geniş verandası ile duvar ve tavanları, zevkli bir ağaç oymacılığı ile süslü.

 

Benzer İçerikler