Sırtlanini Mağarası

Büyüleyici Galerileriyle Sırtlanini Mağarası

 

Sırtlanini, ilçemiz sınırlarında bulunan 1060 metre yüksekliğinde bir mağaradır. Mağaranın bulunduğu noktaya kadar kara yoluyla ulaşım mümkündür. Görülmeye değer doğal güzellikler içinde yer alan bu mağara, Karacasu ilçe merkezine 20 km, Afrodisias Antik Kenti'ne ise 10 km mesafede konumlanmaktadır.

Mağaranın toplam uzunluğu 450 metreyi, en derin yeri ise 40 metreyi bulmaktadır. İlk dört metre boyunca sürünerek girilebilen ağız kısmından sonra mağara, birdenbire büyük bir galeri halini almaktadır. Bu dev galerinin girişe yakın bölümünde bulunan seramik parçaları, eski çağlardan kalma yaşam izlerini ortaya koymaktadır.

Bilim insanlarının yaptığı araştırmalar sonucunda mağarada, farklı canlı türlerine rastlanmıştır. Bu sebeple Sırtlanini Mağarası, biyolojik çeşitlilik açısından da önem taşır. Mağara günümüzde turizm açısından bölgemize fazlası ile yarar sağlayan bir değer durumundadır.

Bölgemizi keşfetmeye gelen gezi grupları tarafından yıl boyunca ziyaret gören Sırtlanini Mağarası, sizlerle de kucaklaşmayı bekliyor.

 

Benzer İçerikler