İncir

Yöremizin Kutsal Meyvesi İncir

 

İncir, kutsal kitaplardan Ege mitolojisine pek çok tarihsel olaya kaynaklık etmiş, pek çok kültür tarafından kutsal kabul edilen bir meyvedir. Kendi cinsinin barındırdığı yaklaşık 800 tür içinde, meyve verebilen tek üyedir. Bu nedenle de ticari olarak değer kazanmıştır.

Germencik Aydın yöresinin en lezzetli incirlerini üreten ilçelerinden biridir.

İncir ağaçları, dişi ve erkek olmak üzere ikiye ayrılır. Tek bir ağaç, aynı anda dişi ve erkek fonksiyonlu organlar barındıramaz. Dişi ağaçların meyveleri daha büyük ve daha fazla olmakla birlikte, aynı zamanda lezzetli ve yenilebilir özelliktedir.

Erkek ağaçların meyveleri ise hem lezzetli değildir, hem de oldukça küçük ve az sayıdadır. Bu nedenle erkek ağaçların meyveleri yenmek için değil, yalnızca tozlaşma amacı ile kullanılmaktadır. Tozlaşma olayının sağlıklı şekilde gerçekleştirilebilmesi için, çok sayıda dişi ağacın arasında tek bir erkek ağaç koymak yeterlidir. İncir ağaçlarının çiçeklerinde, tozlaşmanın olabilmesi için, mazı böceklerinin yardımı gereklidir.

 

İncir meyvesinin faydaları ise, oldukça çoktur. Kalsiyum ve fosfor gibi kemik ve dişler için çok kritik öneme sahip maddeleri bünyesinde bulundurur. Kemik ve diş gelişiminin yanı sıra, özellikle kuru incir tüketimi, insan bedeninin hücrelerini yenilemesi konusunda yardımcı olur. Bunun sebebi ise, incirin içinde bol miktarda protein, vitamin ve mineral bulunmasıdır. 100 gram kuru incir tüketildiği zaman, vücudun günlük olarak ihtiyaç duyduğu kalsiyum miktarının yüzde 17’si, demir ve magnezyum ihtiyacının yüzde 30’u, fosfor ihtiyacının yüzde 20’si, B1 vitamin ihtiyacının yüzde 5’i ve B2 vitamin ihtiyacının yüzde 4’ü tedarik edilmiş olur.

Benzer İçerikler