Çam Fıstığı Festivali

Çam Fıstığı ve Festivali

 

Dünyanın en kaliteli çam fıstığının Koçarlı ve yakın çevresinde üretildiğini biliyor muydunuz? Ülke olarak Portekizİtalya ve İspanya ile sıkı bir rekabet halinde olduğumuz çam fıstığı üretiminde, Koçarlı çok önemli bir potansiyel taşıyor.

 

 

 

 

Öyle ki Koçarlı'ya bağlı 14 dağ ve ova mahallerinde yılda yaklaşık 10 bin ton hammadde üretiliyor. Bu hammaddenin 270 tonundan çam fıstığı içi (küner) çıkarılıyor. Aydın'daki çam fıstığı üretiminin en az yarısını karşılayan Koçarlı'daki üretimin önemli bir bölümü yurt dışına ihraç ediliyor.

Koçarlı, işlenmek üzere yurt içinden gelenlerle birlikte, çam fıstığı ihracatından yılda yaklaşık 80 milyon TL gibi bir kazanç sağlıyor.

 

 

 

 

Yöre halkı, çam fıstığına duyduğu minnettarlığın simgesi olarak bir de festival organize ediyor.

İlk olarak 2005 yılında gerçekleştirilen ve her yıl mayıs ayının son haftasında düzenlenerek geleneksel hale dönüştürülen Koçarlı Çam Fıstığı Festivali, ilçe ekonomisinin canlandırılması, bölgenin tanıtılması ve üreticilerin bilgilerinin arttırılması amacını taşıyor. Festival kapsamında, açık hava konserleri, yerli ve yabancı folklor gruplarının gösterileri, paneller ile çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

 

 

 

Benzer İçerikler