Daha Fazlası

ALIN!

Yöreye özgü el yapımı bebeklerden satın alabileceğiniz Yenipazar Çarşısı, Yavaş Şehir olmanın gereği olarak araç trafiğinden arındırılmış. Ayrıca Yenipazar'da “tel kırma” denilen iğne oyalı yazmalara, renk renk Yörük kilimlerine göz atmayı ihmal etmeyin, deriz.KAÇIRMAYIN!


Yenipazar, yıl boyu birbirinden renkli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Her yıl kış aylarında düzenlenen geleneksel deve güreşleri ile
mayıs ayında bir pazar günü düzenlenen Geleneksel Karaçakal Yörükleri Şenliği bunlardan sadece birkaçı.

 

 

BİLİYOR MUYDUNUZ?

  

Sonbahar aylarında Yenipazar’a yolunuz düşerse ilçe merkezinde bir hareketlilik dikkatinizi çekecektir. Bunun sebebi ise kasım ile mart ayları arasında Ege kasabalarında düzenlenen deve güreşlerine hazırlık… Eğer ilçe merkezinde deve sahipleriyle sohbet etme fırsatınız olursa, Yenipazar'da deve yetiştiriciliğinin eski bir gelenek olduğunu, ilçe olarak bu yılki güreşlerde iddialı olduklarını anlatacaklardır size, hem de büyük bir heyecanla... Siz de Yenipazar’da asırları aşan bu geleneğin coşkusuna ortak olmak ister miydiniz?

 

 

 

ORTHOSİA ANTİK KENTİ

 

 

Yenipazar, çok eski bir yerleşim yeri olan Orthosia’nın hemen kıyısında yer alıyor. Antik çağ yazarlarından Strabon’a göre Orthosia, Karia Uygarlığına ait yerleşim bölgelerinden biriydi. Anadolu’nun yerli halklarından olan Karialıların varlığı, MÖ 2 binlere kadar dayanmakta. Orthosia, Helen dilinde Artemis’e söylenen isimlerden olup, ”dürüst ve doğru” anlamına geliyor. Orthosia Antik Kenti ile ilgili ilk araştırmalar, Fransız bilim insanları tarafından 1999 yılında yüzey araştırması şeklinde yapılmış. Bölgede gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda taban mozaiklerine rastlanmış. Gün yüzüne çıkarılan mozaiklerin bir kısmı, günümüzde Aydın Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Bugün Orthosia’yı ziyaret etmeye gelenler, antik bir tiyatro ile Bizans dönemine ait çeşitli yapı kalıntılarını görme şansına sahip olabiliyorlar. Ayrıca Orthosia’da antik bir nekropol (mezar) alanı üzerinde iyi korunmuş durumda lahitler ve oda mezarları bulunuyor.

 

Benzer İçerikler