loader image

Sırtlanini Mağarası

  /  Sırtlanini Mağarası

Sırtlanini Mağarası

Aydın’ın Karacasu ilçesi sınırlarında yer alan Sırtlanini Mağarası, Yukarı Çamarası ile Narlıgedik Köyü arasındadır. Afrodisias antik kentine de yakın olan mağaraya Narlıgedik Köyü’nden 25 dakikalık bir yürüyüşle ulaşılabilir.

 

Sırtlanini Mağarası’nın dar giriş kapısından geçtikten sonra sizi 45 metre derinliğinde 450 metre uzunluğunda bir yeraltı doğa müzesi şeklindeki bir galeri sizi karşılar. Yüzbinlerce yılda yeraltı sularının kalkeri nakış nakış işlemesi sonucu oluşan sarkıt, dikit ve sütunların büyüsüne kapılabilirsiniz.

 

Mağaranın girişe yakın bölümünde bulunan seramik parçaları, eski çağlardan kalma yaşam izlerini ortaya koymaktadır. Bilim insanlarının yaptığı araştırmalar sonucunda mağarada, farklı canlı türlerine rastlanmıştır. Bu sebeple Sırtlanini Mağarası, biyolojik çeşitlilik açısından da önem taşır. 

Mağara günümüzde turizm açısından bölgemize fazlası ile yarar sağlayan bir değer durumundadır. Bölgemizi keşfetmeye gelen gezi grupları tarafından yıl boyunca ziyaret gören Sırtlanini Mağarası, sizlerle de kucaklaşmayı bekliyor.

 

Toplam uzunluğu 348 m. (Ana Galeri:147 m.) olan mağaranın girişe göre en derin noktası -32 m’dir. Yatay ve kuru bir mağaradır.  Salon yan yana gelişip duvar şeklini alan sütunlarla 5-6 bölüme ayrılmıştır. Salona bağlı tüm odalar sarkıt, dikit ve sütunlarla süslüdür. Dışarıda ısı 28ºC, nispi nem yüzde 44 iken, mağara içinde ısı 17ºC ve nem miktarı %85’tir.

Benzer İçerikler

Sosyal Medyadan Bizimle İletişime Geçin!
error: Content is protected !!