loader image

Latmos-Heraklia Parkuru

  /  Latmos-Heraklia Parkuru

Latmos Heraklia Parkuru

BAĞARCIK

Latmos-Heraklia (Karya Yolu) Parkuru

PARKUR ADI: Bağarcık – Latmos Karya Yolu Parkuru

BAŞLANGIÇ NOKTASI: Başlangıç noktası 650 m rakımlı Koçarlı’nın Bağarcık Mahallesi.

BİTİŞ NOKTASI: Heraklia Limanı ya da Kapıkırı ( Bafa Gölü )

PARKURUN ZORLUK DERECESİ: Parkur 18 km’lik uzun ve yorucu bir parkurdur.

(7.5 – 8 saat sürmektedir)

PARKURUN ÖZELLİĞİ: Parkurun 4 -5 km’si Bağarcık tan Latmos dağlarının geçiş noktasına kadar kızılçam ve makiler arasına serpilmiş gnays kayalıkları arasından hafif tırmanış, geri kalan iniş ve yatay yürüyüş rotaları içerir.

MOLA YERLERİ: İlk molayı Latmos kamp alanında verin ki çeşme ve tuvaletlerden faydalanabilirsiniz. İkinci mola yaklaşık 1000 m rakımlı dağ geçiş noktasıdır. Üçüncü mola Çobanağıllar Bölgesi, dördüncü mola mutlaka Bafa Gölü’nün görüş alanına giren döşeme yolunun başladığı kayalıklar olmalıdır.

Görebilecekleriniz

Unutmayın I.Zaman ( Palezoik ) dönemin yaşlı Saruhan – Menteşe eski kütlesi üzerinde yürüyorsunuz. Zaman zaman 200 milyon yaşındaki sert gnaysların oluşturduğu garip şekiller ve bölgeye özgü çam fıstığı ağaçları arasında, kendinizi bir film platosunda gibi hissedebilirsiniz. Latmos, Türkiye’nin Kula’dan sonra ikinci Jeoparkı olabilecek bir jeolojik alandır.

Makedon kralı Pleistaikhas ‘ tarafından 2300 yıl önce yapıldığı varsayılan uluslarası standartta tescillenmiş en eski yol olan ‘Karya Yolu’(kral yolunda) yürüyecek, döşeme taşları takip edeceksiniz. Yürüyüşünüz esnasında Bağarcık Mahallesi’nin kuzey batısında yer alan Stylas Manastırı‘nu (Arap avlusu) ziyaret edebilirsiniz.

Ilgın, Zeytin ve Kızılçamdan oluşan bitki örtüsü arasından Bafa Gölü’ne bakan yamaca ulaştığınızda sizi Bafa Gölü ve Büyük Menderes Nehri Deltası karşılar.

Bafa Gölü’nün güneyinde llbıra dağları, kuzeyinde ise ihtişamlı görüntüsüyle Beşparmak Dağları vardır.

Bahar aylarında yapılacak kısa ve zevkli botanik turları ile delta ekosistemini yerinde görebilirsiniz. Yürüyüş boyunca karabaş otlarını, Bafa süsenlerini, çılgın anemon çeşitlerini, zeytinlikleri, hayıt ağaçlarını, maki ve kızılçam ormanlarını bolca göreceksiniz. Bafa Gölünün ev sahipliği yaptığı yüzlerce tür kuş, Beşparmak Dağlarında üreyen Akkuyruklu Kartal, Tepeli Pelikan, Cüce Karabatak size eşlik edecektir. Gölün hemen doğusunda Herakleia Antik Kentinde, Athena ile Endymion Tapınakları, Agora, hamam ve anfi-tiyatro bulunmaktadır. Kıyıya çok yakın bir ada üzerindeki Bizans Manastırı ve hemen yanında bir kayaya oyulmuş Kaya Mezarı bulunmaktadır. 

Gölün, kuzey batıda Myus ile güney batısında Aissessos antik kentleri de vardır.

ULAŞIM: Koçarlı-Bağarcık arası 38 km., Aydın – Bağarcık arası 58 km, Söke-Bağarcık 47 km, Milas-Bağarcık 41km. İzmir Adnan Menderes havalimanına 155 km’dir.

 

LOJİSTİK DESTEK:KOÇARLI Jandarma : 02567614002 BAĞARCIK MUHTARLIĞI

Benzer İçerikler

Sosyal Medyadan Bizimle İletişime Geçin!
error: Content is protected !!